RYCHNOV – FRÝDEK MÍSTEK B 5:3

Oba týmy ještě neměly účast v příštím ročníku první ligy před zápasem jistou a oběma kapitánům se podařilo postavit jen tak tak kompletní týmy, přestože na soupiskách je 20 hráčů. FM B měl v zápase i svého 14., 15., 17., 19. a 20. hráče ze soupisky, přesto zůstal v roli favorita. Vždyť se jedná o největší šachovou líheň v republice, mnohonásobného mistra ČR ve všech mládežnických kategoriích.

V 10 hodin se začalo, u šachovnic sedělo 8 hráčů do 18 let. Možnost účasti žáků v soutěžích dospělých je specifická. Jenže frýdečtí žáci by bez problémů smetli mnoho týmů dospělých…

Ve 12 hodin pozice už vřely. A překvapivě tam, kde jsme měli největší ratingové problémy, jsme stáli v lepších pozicích. Michal Fiedorek měl figuru, Josef Novotný pěšce navíc. To ovšem v divokých pozicích nemuselo rozhodovat.

Ve 12:45 už stojí Rychnov jasně na výhru. Piotr Sabuk mačká Vesselovského, Dan Kožúšek má velmi divokou pozici. Michal Fiedorek za figuru musel odevzdat 3 pěšce a má už jen minutu na hodinách na nějakých 15 tahů (ještě, že za každý tah přiskočí 30 sekund), ztratil Slawek Machlowski stojí hůř, ale to nemusí nic znamenat. Výborně si vedeme vzadu. Pepa Novotný sice sotva chodí, ale má pika, vylepšuje pozici tah po tahu. Stojí lépe. Honza Horák získal figuru a vyhraje. Jen Piotr Majocha už tradičně brání jako lev. A Mirek Pavlíček zahnal soupeřku do časové tísně, v níž získává pěšce, ale půjde do nestejnobarevných střelců. Uvidíme. Stojíme na 5,5:2,5.

13:00 Euforie vyprchala. Piotr Sabuk má kvalitu, ale do výhry daleko. Danovu pozici je těžké hodnotit, je plná dynamiky. Michal si převahu udržuje, ale vyhrané to také není. O to hůř stojí Slawek. Pepa Novotný pěšce zase ztratil a není jisté, zda nestojí už hůř. Honza musí ještě projít peklem, potom možná vyhraje. Piotr Majocha ztratil figuru a prohraje. Věřme, že bod vyrobí kapitán Mirek Pavlíček, ale je to ještě hodně daleko. Měli bychom 4,5:3,5 vyhrát.

13:10 Hosté vedou 0-1. Prohrál Majocha, tlak soupeře byl úspěšný. Do těžké pozice se dostal Kožúšek.

13:20 Hosté vedou 0:2. Prohráváme i druhou šachovnici. Nejisté výhody mají Sabuk, Fiedorek, Horák a Pavlíček, vyrovnané jsou šance Novotného a Machlowského. Stále věřím, že můžeme vyhrát.

13:30 Pozici udržel Slawek Machlowski, ½, vzápětí korunuje svoji Převahu Michal Fiedorek a snižuje na 1,5:2,5. Navíc jasně vyhraný je Honza Horák, který také okamžitě vítězí a je srovnáno 2,5:2,5.

13:45 Výhoda se vytratila z pozice kapitána Mirka Pavlíčka, ale v dané situaci dobrá půlka! 3:3. Lépe stojíme v obou zbývajících koncovkách u Sabuka a Novotného.

14:45 Oba naši borci stupňují tlak. Oba jsou již vyhraní, jen to dotáhnout. Tým už rozebral přípravu na další ročník. Výsledek se zdá být jasný a je jen otázkou času.

14:46 Josef Katenáčo Novotný dal pěkný mat. 4:3.

15:00 Sergej Vesselovski konečně vzdává partii Piotru Sabukovi. 5:3. Všech 8 předchozích partií v 1. Lize Vesselovski remizoval. Každá série jednou končí. Rychnov je zacháněn v 1. Lize nejméně do roku 2020.