Abychom zápas v Novém Bydžově stihli, museli jsme ráno spěchat. Třebaže nás řidič vezl svižně, do hrací místnosti jsme nedorazili dřív než s patnáctiminutovým zpožděním. Moc děkujeme soupeřům, kteří na nás počkali.

               Na šesté šachovnici se hrála Aljechinova obrana, kde se rychle vyměnovaly lehké figury. Hráči se po zhruba rovné koncovce dohodli na remíze.

 

 

  

 

FOTO: Michal Dušánek 

 

 

TJ Jiskra Nový Bydžov   Panda Rychnov n.K. B
Kohout Martin Z 1942 0 - 1 2158 Horák Jan V Z
Pražák Matouš Z 1919 0 - 1 1963 Novotný Josef Z
Vaníček Vojtěch Z 1813 1 - 0 1980 Kačírek Pavel Z
Vaněk Tomáš Z 1862 0 - 1 1930 Daniel Jiří Z
Mrázek Vladimír 1798 ½ - ½ 1830 Dvořák Milan Z
Neklapil Ondřej 1511 ½ - ½ 1800 Šubrt Petr
Mansfeld Jaromír 1500 0 - 1 1650 Dušánek Michal
Baťka Josef 1581 ½ - ½ 1530 Pacourek Daniel
  -  

              

               Hráli jsme v trochu stísněné místnosti v sokolovně. Zatuchlý vzduch už brzy některým hráčům doléhal na mozek, včetně mě. Mezi tahy jsem strávil spoustu času procházením se na chodbě s výhledem na tělocvičnu. Neřekl bych ale že to mělo velký vliv na to, jak jsem hrál. Na osmičce jsem remizoval v sicilské s 2.Jc3. Partie neprobíhala ani moc zajímavě, ani příliš nudně.

               Naši soupeři nám remízu nabídli mnohokrát. Odlišné to nebylo ani na páté šachovnici, kde se Milanovi povedlo zahájení, černými brzy vyrovnal a převzal otěže, a v naději, že porazí objektivně o něco slabšího soupeře, zprvu odmítl, ale v pěšcovce zjistil, že partie nemůže dopadnout jinak.

               Míša Dušánek vyhrál na šachovnici, kde byl věkový rozdíl hráčů největší. A jejich utkání bylo trochu stereotypní – zatímco starší hráč s vyšším elo si přál remízu, mladý a perspektivní hráč poctivě bojoval o bod. Míša hrál svou oblíbenou sicilskou, načež soupeř reagoval variantami se Sb5, které nevzbuzovaly důvěru přihlížejících. Postupně náš hráč získal aktivitu na obou křídlech a soupeře přehrál.

               Jedinou porážku nám soupeři utržili na třetí šachovnici. Pavel Kačírek se snažil jako obvykle, ale bohužel se to někdy nepodaří. Pavel bojoval černými proti největšímu strašákovi všech hráčů francouzské – výměnné variantě. Soupeři se podařilo vytvořit si silné e,f-pěšce s vidinou útoku na královském křídle. Pavel chvíli nestál moc dobře a po nějaké době se dopustil fatální chyby.

               Náš kapitán, Jiří Daniel, hrál, jak sám prohlásil, nekorektní zahájení. Když pan Daniel hraje gambit, hraje se na dvě branky. Když dostal čtvrtého pěšce na čtvrtou řadu (c4, d4, e4, f4), bylo jasné, že je se soupeřem zle.

               Panu Novotnému se v poslední době daří lépe. Podařilo se mu vybojovat několik cenných výher. Dnes hrál opět katenáčo a dohrával předposlední. Tentokrát se musel bránit víc než obvykle - soupeř chytře ovládl centrum, zatímco pan Novotný měl několik slabin a pasivní figurky. Ale to nějakým způsobem bývá jeho velkou zbraní. A když na závěr přijde oběť kvality, soupeři většinou partii vzdávají, jako tomu bylo i dnes.

               Honza Horák taky vyhrál. Další francouzská, zde přetahovaná. Po sérii kombinací vznikla ve střední hře zajímavá pozice, kde měl Honza o pěšce víc a dvojici střelců. Zatímco se soupeř snažil o útok na krále, Honza usiloval o prosazení volného d-pěšce. V ostré pozici – a navíc v časovce – se soupeř dopustil hrubé chyby a musel se okamžitě vzdát.

               V konečném součtu jsme vyhráli 5,5:2,5 a v tabulce jsme druzí. Skvělý výsledek jsme zapili pivem v nedaleké restauraci.