Hned na začátku prázdnin se vydala velká výprava Panďáků na turnaj do Českých Budějovic. Konkrétně 6 hráčů a 4 rodiče. Ubytovaní jsme byli s projektem Scouting (kam byl pozván Vašek Kroulík a Dan Krautschneider) na kolejích VŠTE. Pěkné pokoje, rychlé internetové připojení, vydatné snídaně a obědy a pestrý program našim barvám prospíval.

Veronika Kroulíková, maminka dvou účastníků, Vašíka a Štěpána:

,,Z mého pohledu rodiče byla účast na projektu Scouting 2020 velmi přínosná. Kladně hodnotím zejména pestrost programu, kdy šachový trénink byl sice intenzivní, ale tím, že byl často prokládán různými sportovními či jinými "team-buildingovými" aktivitami, děti měly čas všechno náležitě vstřebat a průběžně okysličovat mozek na čerstvém vzduchu. Opékání špekáčků a návštěva místního koupaliště jen dokreslují snahu organizátorů dětem pobyt a trénink co nejvíce zpříjemnit. Velice pozitivně hodnotím také přítomnost online šachovnic na všech stolech v obou hracích místnostech (turnaj A i B). Rodiče i trenéři tak měli možnost sledovat všechny partie na svých elektronických zařízeních. Hráče si po dohrání jednotlivých partií přebírali trenéři a odehrané partie s nimi ihned rozebírali. Každý den před odjezdem na turnaj zase trenéři věnovali čas přípravám na jednotlivá kola.“

 

A nyní k šachové části. Pořadatelé turnaj skvěle zvládli, vypíchnout musím hlavně již zmíněný online přenos ze všech partií. Hrálo se tempem 90 minut + 30 s za každý provedený tah, po 40. tahu se přidávala půlhodina. Na programu byly celkem tři turnaje, jeden uzavřený velmistrovský a dva otevřené Openy, kterých jsme se účastnili my (Kačírek, Horák – Open A, Kroulíci, Krautschneider, Dušánek – Open B).

 Ale popořadě:

      Velmistrovský turnaj

Systém turnaje byl 10 hráčů každý s každým jednokolově. Předpoklady plně a suverénně potvrdil první nasazený Alexandr Donchenko z Německa fenomenálním ziskem 7,5/9. Na druhém místě skončil český reprezentant Peter Michalík (6,5) a třetí byl Karel Malinovský (5,5). Polovinu bodů uhráli Lukáš Černoušek, Tomáš Kraus, Oliver Mihok a Hannes Stefansson, viz výsledky: http://chess-results.com/tnr527770.aspx?lan=5&art=1&flag=30

 

      Open A

Na startu tohoto turnaje se sešlo 100 bojovníků, náš klub reprezentovali Pavel Kačírek a já (Jan Horák). Boj o první místa byl neskutečně vyrovnaný. Hned 9 hráčů dělilo 6,5/9 a rozhodovalo pomocné hodnocení.

Pořadí našich hráčů (v závorce je uvedeno startovní číslo):

     31. Jan Horák 5 (55)

     76. Pavel Kačírek 3,5 (89)

Výsledky: http://chess-results.com/tnr527771.aspx?lan=5&art=4&fed=SVK&flag=30

 Jan Horák (+37) – Můj předturnajový cíl bylo uhrát alespoň 50% a připsat nějaký ten Elo bod. Nakonec se povedlo obojí. Nejvíc mě mrzí prohra z 5. kola, ale i tak beru turnaj pozitivně.

Snažil jsem se hrát aktivní šachy, ale nechodit do přílišného rizika, občas trochu risku navíc by se hodilo…

Miesbauer Jan (2392) – Horák Jan (1992)

 

1) Pozice se mi už příliš nelíbila, proto jsem zkusil zamotat hru tahem 26. … Dxc5?! 27. Jxc4 dxc4 28. Dxg4 Vfd8 29. f5 Vd6 - po sérii vynucených tahů se pozice dostala do situace, kde musí bílý vymyslet, jak se vyhnout hrozbě Vbd8, přišlo 30. Kf1 ?! přehlíží možnost černého, zkuste najít jak měl černý postupovat? Řešení naleznete na konci článku.

 

 

 

 

 

 

 

Pavel Kačírek (+62) – I Pavel si splnil svůj cíl a připsal krásných 62 bodů. V některých partiích byl blízko dalších bodů, ale občas se ve střední hře přepočítal. Hrál pevné, poziční šachy a čekal na chyby soupeřů. V takhle těžkém turnaji ale hráči moc chyb nedělají…

Ale vyzkoušel si, že i se silnějšími hráči se dá hrát.

Pavel Kačírek (1716) – Tomáš Baloun (1859)

 

2) Poměrně zajímavá a náročná pozice, černý má jediný tah, jak si zanechat velkou výhodu, dokážete ho najít? Partie měla velmi vtipný závěr, viz. řešení.

 

 

 

 

 

 

 

 

       Open B

 Zde jsme měli hned 4-členné zastoupení : bratry Štěpána a Václava Kroulíkovy, Míšu Dušánka a Dana Krautschneidera. Vítěz turnaje získal 7,5 bodů, o bod více než v Openu A.

 Pořadí našich hráčů:

     16. Michal Dušánek 5,5 (40)

     27. Václav Kroulík 5 (47)

     67. Dan Krautschneider 3,5 (56)

     80. Štěpán Kroulík 2,5 (84)

Výsledky: http://chess-results.com/tnr527772.aspx?lan=5&art=0&flag=30

 

Zde začnu přesně z druhé strany:

 Štěpán Kroulík (+1086!!) – Pro našeho nejmladšího člena výpravy (pokud bereme hráče, jinak mladší člen byl 😊) se jednalo o první turnaj na Fide Elo. Ve všech partiích příkladně bojoval, bohužel spousty nadějných pozic nedokázal dotáhnout do konce. Získal ohromné zkušenosti, které určitě ještě využije. A nakonec jsme se i v posledním kole dočkali a Štěpa připsal první velké vítězství.

Štěpán Kroulík – Tomáš Strapec

 

Samozřejmě jsem musel vybrat ukázku z jediné vítězné partie. Štěpa velmi nepříjemně napadá jezdce na f6 a hrozí naprosto zničit kryt černého krále, černý zahrál 10. … g5 a Štěpa nezaváhal 11. Jxf6+ Kg7 12. Jh5+ důležitý mezišach, získávající figuru, kterou dokázal pěkně uplatnit.

 

 

 

 

 

 

 

Dan Krautschneider (-24) – Danovi se turnaj příliš nevyvedl, bohužel jako jediný z nás šel do mínusu. Měl velmi těžký začátek, který ho nejspíš stál hodně úsilí. Bojoval ze všech sil a snažil se hrát aktivně na soupeřova krále. Chtělo by to více zapracovat na poziční hře, jinak je v něm velký talent. I on získal spousty zkušeností, které věřím uplatní příští rok v soutěžích.

 Krautschneider Daniel (1374) – Skalický Jindřich (1165)

 

3) Dan v předešlém průběhu krásně zaútočil na černého krále. Najdete vynucený zisk černé dámy jako Dan?

 

 

 

 

 

 

 

 

Vašík Kroulík (+110) – Tak takový přípis by si přál každý. Vašík ukázal velkou herní kvalitu, skvěle ovládal svoje figurky a každý soupeřův král se před ním třásl strachy. Dokázal ale i pobrat materiál a zkušeně zavěsit v koncovce. Trošku měl problémy s poziční hrou, ale to přijde s věkem. Určitě si zaslouží dostat šanci příští rok v soutěžích dospělých. Škoda posledního kola, jinak výsledek mohl být ještě lepší.

 Kroulík Václav (1442) – Kaucký Jaroslav (1573)

 

4) Vašík přesně spočítal pozici a získal figuru. Najdete to taky?

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Míša Dušánek (+112) – Dalo se čekat, že větší přípis už nejde, ale Míša to dokázal. Turnaj se mu velmi povedl, opět mrzí prohra v posledním kole. Hrál aktivní šachy, vyhledával taktiku, ale pokud měl možnost, tak dokázal soupeře i pozičně umačkat. Hledal aktivní plány a soupeři se jen obtížně snažili bojovat o remízy.  Míša stejně jako Vašík ukázali, že jejich Ela jsou silně podhodnocena a zaslouží si oba velkou pozornost v příští sezóně.

  Dušánek Michal (1500) – Straka Zdeněk (1812)

 

5) Míša krásně využil slabin v soupeřově táboře a zahrál?

 

 

 

 

 

 

 

 

Celkový výsledek: + 297 Elo bodů! (a to máme ještě v záloze Štěpových 1086 bodů 😊). Výsledek hodnotím velice pozitivně. Všichni hráči si po koronavirové přestávce krásně zahráli a nasbírali cenné zkušenosti. Velké poděkování patří i čtveřici rodičů, která se o nás celých 9 dní starala.

Za Panďáckou výpravu Honza Horák a Veronika Kroulíková

 

Řešení:

1) …. h5! 2. De4 (2. Dxh5? Vxd4) V8d8 a černý získá figuru zpět i s úroky

2) mělo přijít Sh4 a černý má výhodu, místo toho se stalo Vg4?? a přišel vtipný matový závěr Jf8!

3) 1. … Kd8 2. Vg8+ Ke7 3. Dh4+ Kd6 4. Sxb5+ a bílý lehce vyhraje, což Dan krásně dokázal

4) 1. Dxc5 bxc5 2. e7! Vde8 (po jiných ústupech po 8. řadě přijde V1e1 a černý musí opět věží pod pěšce a postup zůstane stejný) 3. Sb5 Kb7 (po Vxe7 přijde Sxc6 a bílý má figuru) 4. Ve6 a bílý získá figuru, kterou hezky Vašík využil

5) 1. Dd3 a černý má obrovské problémy s diagonálou b1-h7, přišlo 1. … Ve7 2.Dg6+ Vg7 3. Dxh6 Vf5? (hrozilo Jxg5 s totální devastací černé pozice) 4. Sxf5 a bílý má velkou převahu, kterou Míša s přehledem využil