Letošní 21. ročník Rychnovského šachového festivalu seniorů zastihlo téměř ideální počasí. Po vlně veder a loňském ročníku, z něhož předčasně odcestovalo 15 účastníků, hlavně kvůli vysokým teplotám vzduchu, bylo letos po celou dobu turnaje přijatelně. První dny byly dokonce chladné, což většině hráčů vyhovovalo, nejeden mluvil o ideálním šachovém počasí. Organizátoři pátečního výletu ale trnuli, v Kladsku mělo podle některých serverů celé odpoledne pršet. Vyjížděli jsme až ve 14:15 (příště bychom mohli o něco dřív) směrem na Žamberk, Mladkov, Lichkov a před námi černaly mraky nad Králickým Sněžníkem.

  Druhý ročník turnaje ve stolním tenisu pro účastníky M ČR seniorů přitáhl 16 účastníků. Na návrh Rostislava Pally byl použit švýcarský systém na 5 kol, který se nesmírně osvědčil. Hrálo se na 2 sety do 11 míčů a jako nejlepší se ukázali Jaroslav Novotný a Jan Klimeš. Ti se pak utkali ve vzájemném utkání a Jaroslav Novotný zvítězil Třetí místo patřilo Karlu Kubalovi. Z žen byla nejlepší Milena Volfová před Jitkou Lorencovou. Čtyřhru vyhrála dvojice Klimeš - Tolar. Děkujeme oddílu stolního tenisu Sokola Rychnov za zapůjčení rekonstruované klubovny a čtyř hracích stolů. 

Rádi bychom vás informovali, že termín pro podání přihlášky na MČR seniorů 2019 se zvýhodněným startovným je již za dveřmi. Při platbě startovného do 10. 7. má každý účastník nárok na slevu. Více v propozicích turnaje. 

Na srpnové MČR seniorů v Rychnově nad Kněžnou je v současné době přihlášeno celkem 75 hráčů a hráček - kategorie 50+60, 70 a 80 let. To znamená, že se stále ještě můžete hlásit. Ubytovací kapacity ještě nejsou zdaleka vyčerpané - v letošním roce se nám podařilo vyřešit problémy s ubytováním z minulých let, kdy jsme nemohli uspokojit všechny účastníky - navýšili jsme kapacitu. Pokud si pospíšíte a přihlásíte se do 10. 7., máte podle propozic nárok na slevu na startovném. Samozřejmě připravujeme bohatý doprovodný program.

Převzato ze stránek jesenického oddílu

Některé zprávy se nepíší lehce. O to víc, když naše řady někdo navždy opustí. V úterý večer 11.6.2019 zemřel po dlouhé těžké nemoci náš dlouholetý člen a kamarád Svaťa Hastík.

Dovolte, abych o našem Svaťovi napsal pár slov. Narodil se 8.2.1947. Celý život žil v České Vsi se svojí manželkou Helenou, se kterou vychoval dceru Lenku. Svaťa Hastík byl členem Šachového klubu Jeseník od šedesátých let a prošel s ním opravdu pořádný kus cesty. Je autorem sepsané historie klubu, která je k dispozici na našich webových stránkách v odkaze zde. Jako stálice klubu se i přes různé krize nezájmu o tento sport výrazně zasloužil o zachování jesenického šachu až do dnešních dnů. Byl klubovou ikonou a jedním z jeho nejdůležitějších pilířů. Po celou dobu pomáhal jako jeden z nejlepších šachistů s rozvojem šachu v našem oddílu. Úspěšně reprezentoval jesenický klub na turnajích jednotlivců i družstev. Byl známý v šachových kruzích po celé republice nejen jako výborný šachista, ale také jako skvělý společník a výborný hráč na kytaru. S velkým úspěchem organizoval za náš šachový klub několik ročníků mezinárodního šachového turnaje JESENÍK OPEN, který se pořádá dodnes a má i díky němu velmi dobrou reputaci. I přes vážnou nemoc, která mu brala mnoho sil, byl do posledních dnů velmi aktivní. V nedávno skončeném ročníku Krajského přeboru družstev patřil mezi velmi platné hráče, když na první šachovnici odehrál všechny zápasy a uhrál 4,5 bodu. Výrazně se tak zasloužil o to, že se naše A družstvo v přeboru zachránilo. V posledních letech se také velmi těšil ze svých dvou vnoučat, se kterými rád muzicíroval. Svaťa byl obětavý, dobrosrdečný a kamarádský. Bude nám všem velmi chybět.

Poslední rozloučení s naším kamarádem bylo v sobotu 15.6.2019 v 11 hodin ve smuteční obřadní síni v Jeseníku - Bukovicích (viz parte které naleznete zde).

 

Sváťa Hastík byl i mnohanásobným účastníkem M ČR seniorů, přijel prakticky vždy, pokud se RŠFS termínově nekryl s OPEN Jeseník.

Čest jeho památce.