Vlastní odchovanci nepřekvapili, vynikl Kožúšek, Novotný a Havelka. 

  Ani v pátém kole nepřekvapili vlastní rychnovští odchovanci klubu. Všichni, o které budu níže přeci jen bez servítků kritizovat ovšem stále ještě vysoko vyčnívají nad ty, kteří z klubu odešli, přestože v Rychnově vyrostli a mají v něm trvalé bydliště (Jan Macháň a Martin Buločkin). Členka základní sestavy Martina Marečková neudala jiný důvod neúčasti než to, že bude v Německu, Adam Ježek je přetížen jinými zájmy a zájem o první ligu v Rychnově prostě klesá.

V domácím prostředí týmu výrazně pomáhá nejlepší rychnovský šachista všech doba Petr Kačírek již svojí účastí, nikoli však nasazením. Po přechodu do vyrovnané koncovky za naprosto nejasného stavu přijal bez dohody s kapitánem remis s hráčem více než o třídu slabším, a to v pozici, která už přestala být symetrická a mohl v ní soupeře vyzkoušet. Další potřebný čas bojovat odmítl.  Rozhodně by jeho hře se slabšími soupeři prospěly víc komplikované pozice. Jan Horák měl pozici těžší, byl papírově nejslabším hráčem celého prvoligového kola, projevila se u něho základní neznalost smyslu pro rychlý vývin figur ve výměnné sicilské, kterou si vybral jako svoje zahájení. Přesto měl v partii šanci vyrovnat, ale k tomu opět nenašel dostatek odvahy jít do pro něho nejasné pozice. Neriskuje, ale v jeho situaci v soutěži jiná cesta není!

  Poprvé v týmu letos po návratu ze studií chemie v Grazu v Rakousku hrál Tomáš Kracík. Měl černé figury a jeho remíze s vyrovnaným soupeřem se celkem nebylo co divit, stejně jako remíze Jakuba Zeberského po dvou hodinách černými s vyrovnaným soupeřem v pozici, kde se necítil dobře. Potěšil tedy ostrý riskantní styl Josefa Katenáča Novotného s papírově vyrovnaným soupeřem, kde Pepa rozbalil své zkušenosti a nezaváhal. Poprvé v sezóně za áčko vyhrál. Druhou výhru vybojoval přesvědčivě další odchovanec Pandy, Dan Kožúšek, který se z cest po jiných oddílech vrátil a je nyní nejužitečnějším odchovancem klubu.  V zahájení vytvořil soupeři dvojpěšce a hrál si s ním pak jako kočka s myší! Nejspolehlivější bod! 

  A pak zvraty: Celý tým hodně spoléhal na stále se lepšící pozici Slawomira Machlowského. Ten ale místo forsírování sebral otráveného pěšce a dostal se pod tak silný tlak, že mu nakonec podlehl. Stav byl 3,5:3,5 a v poslední partii se zdála pozice Pepy Havelky neudržitelná. Ten ale nejdříve po ztrátě pěšce přešel do nestejnobarevných střelců ve střední hře, ztratil dokonce druhého pěšce, ale zhruba po 2-3 hodinách od remíz Kracíka, Zeberského a Kačírka, v době, kdy by jiní možná už pokládali krále, vytrval  a našel cestu k remíze v nestejnobarevných střelcích při poměru pěšců 2:4!!! Vybojoval celému týmu remízu v pětihodinové bitvě. je příkladem pro celý klub. 

 

Panda Rychnov nad Kněžnou A   KVS Ekodivize Opava
Havelka Josef (Z) 2344F ½ - ½ 2291F Caletka Radomír (Z,H)
Zeberski Jakub (Z,C) 2326F ½ - ½ 2223F Nábělek Marek (Z)
Kožúšek Daniel (Z) 2246F 1 - 0 2029F Záleský Karel (Z)
Kracík Tomáš (Z) 2230F ½ - ½ 2182F Mužík Martin (Z)
Machlowski Slawomir (Z) 2124F 0 - 1 2004F Rambousek Jan (Z)
Kačírek Petr 2277F ½ - ½ 2082F Pánis Radim (C)
Novotný Josef 2044F 1 - 0 2051F Chwistek Karel
Horák Jan 1852F 0 - 1 1995F Pavera Vít (H)
  4 : 4