Chess festival 2018, 5. – 8. 5. 2018

Po úspěšné výpravě k Tatrám v roce 2017 se i v letošním roce vypravilo jedno auto do Lubovňanských kúpelov. Dospělý doprovod letos zastal Petr Kačírek. Funkce doprovodu zahrnuje netušené množství úkonů a stresu. Musíte turnaj přihlásit, rezervovat ubytování, vyměnit peníze, domlouvat se s rodiči i hráči, koupit dálniční známku, pak odřídit téměř 500 km tam a to samé zpět, ubytovat, poplatit náklady, dostat z pořadatelů potřebné doklady o zaplacení, lístky na jídlo, dohlížet jestli kluci něco jedí, chodí někdy spát, zásobovat pitím a brambůrkami J a spoustu dalších úkonů. A nakonec možná i trochu připravit hráče na další kolo a soupeře.

Ale stálo to za to! Po šachové stránce dopadla výprava (jako celek) velmi dobře. Na partie jsem se v průběhu nedíval, na to nemám nervy. Něco jsem viděl z partiářů, ale rozbory jsme nechali až na doma.

Honza Horák (4 body/ 7 partií)

Honza bude nakonec jediný nespokojený. Určitě se nepotkal s ideální formou. Navíc již delší dobu pozoruji, že mu nesvědčí hra se slabšími hráči. Prosazuje se obtížně a svazuje ho povinnost vyhrát. Kde se od něj nic nečeká, tak hraje lehčeji a úspěšněji. V prvním kole se utkal s Pavlem! Ano. Po 6,5h cesty hráli 2 naši kluci spolu. Sice vyhrál, ale pozoroval jsem na něm značnou nervozitu z průběhu partie a myslím, že se to na dalším turnaji podepsalo. Celkem odepisuje 28 bodů.

Vláďa Martyniuk (3,5/7)

Vláďa spokojen bude. Všichni víme, že ELO má hrubě podhodnocené a při větší partiové praxi by měl dávno o stovky bodů více. Hrál s jediným papírově slabším soupeřem. Možná jsem čekal ještě trošku přesvědčivější výkon, jaký jsem u něj zvyklý sledovat v soutěžích družstev. Připisuje ale výborných 56 bodů a překonává hranici 1600. A půjde to brzy výš, to je jasné.

Pavel Kačírek (3/7)

V poslední době jsem jeho hru spíše kritizoval. Tentokrát musím pochválit. Jen jeden slabší soupeř a jen jedna zbytečná prohrávající chyba. Hrál pevně. V první partii s Honzou sahal překvapivě po úspěchu a mělo to na něj přesně opačný vliv než na Honzu. Sice nedotáhl některé dobře rozehrané pozice, ale na jeho aktuální ELO dobrý výkon. Připisuje 46 bodů a vrací se nad 1500. V kategorii do 14 let obsadil 3. místo.

Vašek Till (2,2/7)

Je na něm vidět dosavadní nejmenší praxe z našich kluků. Má největší díry v zahájení, ale je přemýšlivý a kreativní. Výsledek je nakonec skvělý a vlastně je naší hlavní hvězdou v turnaji. Všichni jeho soupeři měli minimálně o 350 bodů vyšší ELO! Přesto dokázal 2x vyhrát a 1x remizovat. Připisuje 70 bodů! a jde nad 1400. Ještě v létě očekávám další posun.

http://chess-results.com/tnr334460.aspx?lan=5

Bleskový turnaj

Jako doprovodný turnaj se hrál bleskáč (3min + 2s/tah). Zúčastnil se Honza, Vláďa také řidič, pisatel těchto řádků. Účastnilo se 66 hráčů. Hlavní hvězdou byl GM Maník, specialista na bleskový šach s ELO 2555. Vítězem se stal IM Ianov z Ukrajiny.

U kluků to dopadlo obráceně než v hlavním turnaji. Vláďa nebyl moc spokojený, 4,5 mu přišlo málo. Já myslím, že to byl normální výsledek. Je ale pravda, že tihle mladí „draci“ dokážou v bleskovkách divy. A různých juniorů a mladíků ze Slovenska, Ukrajiny a Polska s podhodnoceným bleskovým ELO se tu hemžilo dost. Honza byl naopak nadšen (7,5b). Podařilo se mu skolit řadu silných soupeřů a skvělým finišem se prodral dokonce do první desítky (perfo cca 2100). Já jsem skončil na 4. místě (8b.). Celý turnaj jsem odehrál na čele a tak musím být spokojený. Po 6 kole z 11 jsem se ocitl dokonce na 1. – 2. místě a výsledek mohl být i lepší. V závěru turnaje jsem ale nechal stát jednotahově dámu FM Petersonovi a otřesen touto partií jsem pak dostal věčný šach v následujícím kole ve zcela vyhrané pozici….

http://chess-results.com/tnr351981.aspx?lan=5&art=0

 

A teď hurá do letní sezóny. Je čas, aby se podobných turnajů začali účastnit ještě mladší Panďáci, své soupeře by si na takovém turnaji už našli.

Petr Kačírek